Yeni Üyelik Oluştur


Bir kullanıcı adı seçin


Yukarıda belirttiğiniz eposta adresinizi tekrar girin

Üyeliğimi Oluştur

×
Üye Girişi

Giriş Yap

×
 • Mesleki Yeterlilik Belgesi İzmir

 • Mesleki yeterlilik belgesi İzmir şehrinde tehlikeli işlerde çalışan işçilerin almak zorunda oldukları bir belgedir.

 • 2017-05-11 / 17:32:43
 • 0 Yorum
 • 504 Kez Okundu
 • Punto:
  A
  A
  A

Mesleki yeterlilik belgesi izmir ilinde İş güvenliği ve kaliteli iş gücünün meydana gelmesini sağlar. Bunun için yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarından yani mesleki yeterlilik belgesi veren kurumlardan belge alınması gerekir.

Geçmişten günümüze işyeri güvenliğine ve işçi sağlığına önem verilmediği için işyerlerinde birçok kazalar meydana gelmiştir ve yüzlerce işçi bu kazalarda hayatlarını kaybetmişlerdir. Bu nedenle yapılan yasal işlemler 2015 yılında kendini göstermiştir ve çalışanlardan Mesleki Yeterlilik Belgesi talep edilmiştir. İşverenlerinde sorumluluk aldığı bu belgeler her meslek sahipleri için gerekli değildir. Özellikle tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklere sahip olan kişileri için gerekli kılınan bu belgenin olmaması taktirde işçilere ve işverene para cezası verilmektedir. Mesleki Yeterlilik Belgesi almak için eğitimi vermek işverenlere önemli kılınmıştır. İster kendi işyerlerinde isterse de, çeşitli kurumlarda işçilerine bu belgeyi almak için ders vermelidirler. Kanunun gerekli şartlarına göre bu belgeye sahip olmayan kişileri çalıştırmak yasal bir suçtur. Mühendislik, mimarlık, eczacılık, hemşirelik gibi meslek sahipleri bu belgeden muaf kılınmıştır.

 

MYK yeterlilik belgesini sorgulamak için e-devletin Mesleki yeterlilik hizmetleri sayfalarından faydalanabilirsiniz.  https://www.turkiye.gov.tr/kugm-mesleki-yeterlilik-belgesi-sorgulama

 

Mesleki Yeterlilik Belgesi Veren Kurumlar İzmir şehrinde oldukça fazladır. Bu kurumlarda Milli Eğitim Bakanlığınca zorunlu kılınan ders saatlerine göre ders verilmekte ve gerekli şartlara uyulmaktadır. Eğitim sonunda gerekli olan belgeler Halk eğitim Bakanlığına gönderilerek onay verilmesi beklenir. Hiçbir sorunun çıkmaması dahilinde işçiler en kısa süre içerisinde belgeye sahip olurlar. Belgeye sahip olan işçilerin çalışmasında hiçbir kusur görülmez ve aldığı ders saatine göre tehlikeli işlerde çalışabilir. Mesleki yeterlilik belgesi veren kurumlar  hakkında ayrıntılı bilgi almak isterseniz mesleki yeterlilik kurumu sitesinden de faydalanabilirsiniz. 

 

Mesleki Yeterlilik Belgesi Veren Kurumlar İzmir şehrinde bazen işverenler tarafından tercih edilmez. İşverenler kendi iş yerlerinde ders vermek isterse de kanunen kabul edilmektedir. Milli Eğitim Bakanlığının uyulması gereken şartlara uyulması dahilinde ve iş güvenliği uzmanları olduğu taktirde işverenler işyerlerinde de, işçilerine ders verebilirler. Bunun dahilinde eğitim sürecini tamamlamış olanların belgeleri en kısa süre içerisinde Mesleki Yeterlilik Kurumuna gönderilir ve onay alınır. Onay alınmasının ardından gerekli belge alınır ve çalışma için hiçbir kusur kalmaz. Bir diğer yandan  Mesleki Yeterlilik Belgesi Veren Kurumlar İzmir şehrinde İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi de vermektedir. İş Sağlığı ve Güvenliği Belgesi eğitimi ile mesleki yeterlilik belgesi eğitimi arasında ders saati ve eğitim farkı vardır. Her iki belge de aynı kurumlarda verilmektedir.

 

www.meslekiyeterlilikbelgesi34.com

Etiketler

 • Yorumlar
 • Yorum Yap
 • Şuanda 1. sayfadasınız, toplamda yorum sayfası var.
  Şuan 0 - 0 arasındaki içerikleri görüntülüyorsunuz ve toplam 0 içerik var.

  « İlk
  « Geri
  ileri »
 • Yorumunuz


  Yorumunuz

  Gönder

ARŞİV