Yeni Üyelik Oluştur


Bir kullanıcı adı seçin


Yukarıda belirttiğiniz eposta adresinizi tekrar girin

Üyeliğimi Oluştur

×
Üye Girişi

Giriş Yap

×
 • IŞİD dosyasından suikast çıktı: Hedefte sadece Demirtaş yokmuş...

 • HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a suikast iddialarına ilişkin detaylar emniyetin gizli belgeleriyle ortaya çıktı.

 • 2016-07-09 / 19:22:07
 • 0 Yorum
 • 916 Kez Okundu
 • Punto:
  A
  A
  A

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin demirtaş, kimi HDP’li milletvekilleri ve belediye eş başkanlarına dönük IŞİD tarafından planlanan suikast girişiminin detayları Ankara katliamına ait soruşturma dosyasından çıktı. demirtaş’a Ağustos 2015’te Suriye’den giriş yapan bir timin saldırı hazırlığında olduğu açıklanmıştı. Ancak suikastın detaylarına ilişkin herhangi bir bilgi verilmemişti.
Evrensel gazetesinden Hayri Demir'in haberine göre, Ankara katliamı ile ilgili hazırlanan soruşturma dosyasındaki “gizli” belgelerde demirtaş’a dönük bu saldırı hazırlığı hedefte sadece demirtaş’ın olmadığını kimi DBP’li belediye eş başkanları ve milletvekillerinin de olduğunu ortaya çıkardı. 


DEMİRTAŞ HEDEF SEÇİLEBİLİR

demirtaş’a dönük suikast için saldırı hazırlığında olduğu ve bu yönlü HDP’ye PYD’li kaynaklardan aktarılan bilgi çerçevesinde 5 Ağustos 2015’te Ankara Emniyet Müdürlüğü bilgilendirdi. Konuya dair çalışma yürüten İstihbarat Müdürlüğü, 10 Ağustos günü TEM Şube Müdürlüğü’ne bu konuda bir yazı gönderdi. Yazıda söz konusu suikast planına dair somut tespit yapılamadığını savunuldu. Ancak demirtaş’ın konumu, son dönemlerde yapmış olduğu açıklamalar ve YPG ile IŞİD arasındaki çatışmalardan dolayı “hedef seçilebileceği” değerlendirilmesi yapıldı. 


SADECE DEMİRTAŞ DEĞİLMİŞ

Ancak yazıyla birlikte gönderilen bilgi notlarıyla sadece demirtaş’ın değil aynı şekilde HDP Diyarbakır Milletvekili Nimetullah Erdoğmuş, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, HDP Van eski Milletvekili Aysel Tuğluk’un da hedef alındığı ortaya çıktı. Bilgi notlarında, 7 Haziran seçimleri sonrasında Diyarbakır’da Hür Dava Partisi üyesi Aytaç Baran’ın öldürülmesine karşılık Hizbullah İlim Grubu’nun tabanının anılan isimlerden birisinin öldürülmesi beklentisi içerisinde olduğu kaydedildi. Bu yönlü bilgilerin tespitine yer verilen bilgi notunda, başta demirtaş olmak üzere üst düzey yönetici ve milletvekillerine yönelik “provokasyon” amaçlı saldırıların mevcut gerginlik ve çatışmaları daha da artırabileceği vurgulandı.

HİZBULLAH YENİDEN SİLAHLANDI

Aynı bilgi notunda, Hizbullah İlim Grubu'nun 7 Haziran seçimlerinden sonra örgüt yapısında değişikliğe gittiği kaydedilerek, “legal” ve “illegal” faaliyetlerin birbirinden ayrıldığı kaydedildi. Yazının devamında örgütün illegal yapılanma içerisinde faaliyet yürüten örgüt mensuplarının “legal” alandan uzaklaşarak askeri yapılanma içerisinde faaliyetlerine devam ettiği ve söz konusu örgüt mensuplarına Türkiye dışındaki üst düzey yöneticileri tarafından askeri eğitim verilmesinin planlandığı kaydedildi. 

Yazıda, aynı yapının PKK’ye yakın kişileri alıkoyma ve sorgulama tarzı eylemler de planladığı ifade edildi.


cumhuriyet

Etiketler

 • Yorumlar
 • Yorum Yap
 • Şuanda 1. sayfadasınız, toplamda yorum sayfası var.
  Şuan 0 - 0 arasındaki içerikleri görüntülüyorsunuz ve toplam 0 içerik var.

  « İlk
  « Geri
  ileri »
 • Yorumunuz


  Yorumunuz

  Gönder

ARŞİV