Yeni Üyelik Oluştur


Bir kullanıcı adı seçin


Yukarıda belirttiğiniz eposta adresinizi tekrar girin

Üyeliğimi Oluştur

×
Üye Girişi

Giriş Yap

×
 • BAŞBAKAN ERDOĞAN, ALEVİ CİNAYETLERİNİ AYDINLATMADI

 • AHA İSTANBUL- Gazi Mahallesi olayları davası avukatı Remzi Kazmaz, devletin Alevi cinayetlerini çözmek istemediğini, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da diğer hükümetler gibi Alevi cinayetlerinin aydınlatılması için gayret sarfetmediğini söyledi.

 • 2014-03-13 / 23:52:40
 • 0 Yorum
 • 2458 Kez Okundu
 • Punto:
  A
  A
  A

İstanbul Gazi Mahallesi’nde 19 yıl önce 23 kişinin yaşamını yitirdiği olayların zamanaşımına 1 yıl kala davanın yeniden açılması için harekete geçen Av. Remzi Kazmaz, devletten Gazi Mahallesi’nde pandoranın kapağını açması çağrısında bulundu.

Türkiye’nin yakın tarihinde yaşanan birçok kanlı olayın Gazi Mahallesi olaylarında gizli olduğunu belirten Av. Kazmaz, “Gazi olayları çözülürse birçok kanlı ve karanlık olay kendiliğinden çözülecektir” dedi.

“DERİN BİR FAY HATTI”

Devletin, işbaşına gelen hükümetlerin Alevileri hedef alan karanlık olayların çözümü için gayret göstermediğini savunan Av. Kazmaz, yaptığı açıklamada şöyle dedi:

“1980 öncesinde olduğu gibi 1990’lardan sonra da Alevilere yönelik faili meçhul saldırılara yakından tanık olduk. 1990’larla birlikte başlayan laik aydın cinayetlerinde, Sivas Olayları’nda, Gazi Mahallesi Olayları’nda, Aleviler hedef alındı. Bu kanlı olayların faillerinin hala bulunamamış olması bizi devlet, alevi cinayetlerini çözmek istemiyor sonucuna götürüyor. Değişen hükümetler de aynı politikayı izledi. Başbakan Erdoğan da alevi cinayetlerini aydınlatmadı. Aydınlatılması için gayret göstermedi. Katillerin teker teker bırakıldığı bu günlerde katillerinin henüz bulunamadığı Gazi Davası tarihin karanlık sularına gömülüyor. Ergenekon için Kozmik Oda’ya giren devlet Gazi için harekete geçmiyor. Devlet Gazi’de pandoranın kapağını açmalı. Gazi’den Çorum’a Maraş’a kadar Türkiye’nin yakın geçmişinde yaşanan birçok kanlı olay Gazi Mahallesi olaylarında gizli. Ayrımcılığa maruz kalan Aleviler artık tepkisini sokağa yansıtıyor. Ötekileştirilen Aleviler, Türkiye'de çok derin bir fay hattı oluşturmadan devletin, yargının sorumluluğunu yerine getirmesi gerekiyor.”

HANEFİ AVCI ‘CESUR YÜREK’ OLSUN

O günlerin canlı tanığı, dönemin Emniyet İstihbarat Daire Başkan Yardımcısı Hanefi Avcı’yı bildiklerini anlatmaya çağıran Av. Kazmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Her şey ortada. Sadece bunları anlatabilecek cesur bir yürek gerekiyor. Ve bu anlatılanları yürekten hissedecek Türkiye Cumhuriyeti hukuk devletine inanacak bir cesur savcı gerekiyor.

Biz buradayız. Bu dava, karanlıkta kalan bir çok faili meçhulü aydınlatacak, Türkiye rahat bir nefes alacak, geleceğe güvenle bakacak. Bu davanın açılması için her şey hazır. Sadece gerçeklerin anlatılması şart. Yargılama esnasında Hanefi Avcı için en az 10 kez tanık olarak dinlenmesi talep edilmesine rağmen Mahkeme reddetmiştir.

Şimdi biz ve aileler olarak son bir kez daha sesleniyoruz Hanefi Avcı’ya.

ÜMRANİYE’DE 5 KİŞİ ÖLDÜRÜLDÜ DAVA BİLE AÇILMADI

Hanefi Avcı’nın tanıklığı önem arz etmektedir. Yıllardır anlayamadığımız bir şekilde içeride tutulan Hanefi Avcı’nın bu koşullarda yapacağı tanıklık tarihin karanlıklarına ışık tutacaktır. Zaten Hanefi Avcı’nın bugünkü duruşu da bu yöndedir. Kamuoyu kendisinden bu karanlığın aydınlatılması konusunda destek bekliyor. Ayrıca aynı tarihte bu olaylarla bağlantılı olarak Ümraniye’de meydana gelen olaylarda 5 kişi öldürüldü. Ama bu olaylarla ilgili bugüne kadar dava açılmadı. Eğer Hanefi Avcı cesurca ve yüreklice gerçekleri anlattığı taktirde Ümraniye’deki  dava da açılacaktır.

Bu durumda ise kesilen zamanaşımı sebebiyle yeniden işlemeye başlaması sonucu adam öldürme suçunda 20 yıl olan zamanaşımı süresi yarı oranında uzayacağından geriye 11 yıl daha süre kalmış olacaktır.”

İNSANLIĞA KARŞI İŞLENEN SUÇ KAPSAMINA GİRER

TCK’nın 77. maddesinde ise insanlığa karşı işlenen suçlarda zamanaşımı işlemeyeceğinin kabul edildiğini hatırlatan Av. Kazmaz, “Gazi Mahallesi’nde ve Ümraniye’de meydana gelen olaylarda bu bölgede yaşayan Alevi vatandaşlara karşı dini inanışları ve mezhepleri sebebiyle bu olaylara maruz kaldıkları bir gerçek olduğundan ve olaylar sonucu öldürme fiilleri işlenmiş olduğundan insanlığa karşı suçlar olarak nitelendirileceğinden zamanaşımı uygulanmamalıdır” diye konuştu.

TCK’nın 78. Maddesine göre insanlığa karşı ve soykırım suçlarını işlemek amacıyla örgüt kuran ve yönetenler hakkında zamanaşımının işlemeyeceğine dikkati çeken Kazmaz, Hanefi Avcı’nın konuşmasının yeni delil sayılacağını ve bu sayede yeni bir yargılama sürecini başlatacağını ifade etti.

Av. Kazmaz, aksi halde AİHM hükümleri de dikkate alındığında özellikle etkin soruşturma yapılmayıp soruşturmaların sürüncemede bırakılması sonucunun ortaya çıkacağını sözlerine ekledi.

akbabahaber.com

Etiketler

 • Yorumlar
 • Yorum Yap
 • Şuanda 1. sayfadasınız, toplamda yorum sayfası var.
  Şuan 0 - 0 arasındaki içerikleri görüntülüyorsunuz ve toplam 0 içerik var.

  « İlk
  « Geri
  ileri »
 • Yorumunuz


  Yorumunuz

  Gönder

ARŞİV